1650/​1693

Larpent & Jürgensen

Lommeur med spindelgang i kasse af sølv, hvid skive med arabertal og nøgleoptræk, signeret Larpent et Jürgensen, værk signeret Larpent & Jürgensen, Kiöbenhavn, nr. 1707. 18. årh.s slutning. Diam. 5,6.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Skive med reparation. Optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Varia, 15. december 2016

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

1.550 DKK
1.500 DKK