900/​90

Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)

Æsler under skyggefulde træer i middagsheden. Sign. V. Johansen 1898 Aquila. Olie på lærred. 49×75.

Udstillet: Charlottenborg, “Udstilling af Viggo Johansens Arbejder i anledning af hans 80-års fødselsdag”, 1931 nr. 141.

Proveniens: Violinbygger Otto Hjort. (1931).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK