1651/​1674

Russisk kirkeikon. Kristi gravlæggelse. Sjælden variant. Gudsmoder ses bedende over Jesus, som ligger i kisten. I den øvre del af ikonen vises søjlen, som Kristus blev pint ved, og hanen der refererer til Jesus profeti til Apostlen Peter: ”Før hanen har galet 2 gange, vil du benægte mig 3 gange. ” De øvrige instrumenter, som Jesus blev pint med, er også vist. Tempera på træ. 17./18. årh. 51×41,5 cm.

. Ridser og mærker. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Afslag på kanter. Mindre reparationer.

Varia, 22. december 2016

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK