Johan Rohde, m.fl. (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
Gundorph Albertus, m.fl. (f. Hillerød 1887, d. 1969)
En samling bestik af sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv bestående af “Kongemønster” isske, oplukker og 12 kaffeskeer af henholdsvis sterlingsølv og forgyldt sterlingsølv samt “Kaktus” kagespade af sølv. “Dansk Krone” cocktail røreske. Vægt eksklusive del af stål ca. 258 g. Georg Jensen 1933 og efter 1945 samt 1945–1951. (16)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
1170188 | ||
891280 |