866/​832

Elmgreen & Dragset (, Michael Elmgreen f. København 1961 Ingar Dragset f. Trondheim 1969)

“Powerless Structures, Fig. 89”, 2002. Edition of 3. 2/3. Malerrulle, aluminium, maling. 164×30×10.

Certifikat med installationsvejledning, signeret af kunstnerne, medfølger.

Det dansk - norske kunstnerpar Michael Elmgreen & Ingar Dragset udfordrer i deres kunstneriske virke vores traditionelle forventninger til det at se på kunst. Virkeligheden sættes på spidsen gennem kunstneriske interventioner - for duoen er kunsten nemlig en uadskillelig del af verden, det være sig politisk, socialt, kulturelt og historisk. Beskueren er en uundværlig del af denne proces: “Vi laver kunst, fordi vi simpelt hen ikke kan holde kæft. Vores kunst snakker til publikum og søger dialogen”, forklarer Elmgreen & Dragset motivationen bag deres produktion. Kunsten opstår ganske simpelt, da de har noget vigtigt på hjerte! (“Kunstneren er sådan en lille uformlig ting imellem os”. Interview bragt i Politiken den 19. september 2014)

Med en baggrund indenfor teater og perfomance bevægede Elmgreen & Dragset sig i løbet af 90’erne over mod de paradoksale skulpturer og installationer, der i dag er forklaringen bag deres succes og store internationale anerkendelse.

Hverdagens genkendelige og til tider nytteløse objekter vendes på hovedet, forvrides og fordrejes for at indgå i nye fortællinger og sammenhænge. Som oftest er installationerne stedsspecifikke - skabt enten til en bestemt lokation eller til at inddrage rummet, som en helt konkret del af værket. Værket “Powerless Structures. Fig. 89” fra 2002, der er under hammeren på efterårets auktion, består af en malerrulle samt en instruktion om, hvorledes den hvide maling skal påføres det pågældende rum. Således benyttes den hvide farve, der som udgangspunkt opfattes som neutral, til at stille spørgsmålstegn ved udstillingsrummet - den såkaldte hvide kubes æstetik – idet ingen handlinger er neutrale, men underlagt en lang række af sociale koder og konventioner..

“En struktur er en konstruktion, der til hver en tid kan skiftes ud med en anden struktur, og ud fra den tanke opstod vores anvendelse af betegnelsen ”Powerless Structures“. Som en opfordring til at lave visse strukturer om. Værkerne er en påvisning af, at det rent faktisk kan lade sig gøre at ændre både sociale, kulturelle og arkitektoniske strukturer. Bytte rundt på dem, udskifte elementer i dem og forskyde deres betydning, lokalitet eller design. Hvis vi kan gøre det i det små, ja, så er der også håb om, at et helt samfund vil kunne ændre de større strukturer.” (Internationalt seminar på KØS, 2011. Citat fra tale ved Elmgreen & Dragset)

Idet Elmgreen & Dragsets installationer og skulpturer sjældent er særligt kommercielle, er dette en unik mulighed for at erhverve et mere håndgribeligt værk af den populære duo.

Moderne malerier & skulpturer, 28. september 2016

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag