873/​70

Olof Sager-Nelson (f. Värmland, Sverige 1868, d. Biskra, Algeriet 1896)

Pige i det sommergrønne. Sign. O. Nelson 89. Olie på lærred. 33×40,5.

Proveniens: Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitetén foråret 2004 nr. 2350.

Litteratur: Axel Gauffin, “Olof Sager-Nelson”, SAK Lill publ., Stockholm 1945 s. 69 (på svensk): “Den mest avancerede i den suite af friluftsbilleder med med arkitektur og grønt er genreagtigt behandlet motiv fra præstegårdshaven med et stråtækt hus i baggrunden. I det uslåede græs har en lille pige - Ellen Sager - med stort hvidt tørklæde og forklæde forvildet sig halvt skjult af det høje græs og med armen udstrakt for at plukke en blomst”.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier & bøger, 19. september 2017

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag