Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Tre-pers. sofa med ben af riopalisander. Sæde, sider og ryg betrukket med sort skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. L. 210.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, overfladiske krakeleringer og defekter på en hynde.
Moderne kunst og design, 16. april 2024