2132/555
Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)
Skænk af mahogni. Front med to skydelåger og to udtræksplader. Indvendig med udtræksbakker. Greb af sort ebonit. Sider med greb af messing. Model 4122. Formgivet 1930. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. H. 96. B. 193. D. 62.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Et messinggreb med defekt skrue. Senere monteret lås. Nøgle ikke inkluderet.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
33 bud