Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Chicken Itza”, 1974. Sign. på bagsiden EJ 74 med titel. Olie på lærred. 89×116.
Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen 2. Malerier 1965–1980”, København, 1985, nr. 1974/41. Udstillet: Galerie Mark, København, 1977.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018