2443/​891

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Jens Thirslund (f. Kolding 1892, d. København 1942)

Rektangulært sofabord af mahogni med profilerede ben, plade med fliser af lertøj dekoreret med dobbeltglasur. Udført cirka 1930–40erne hos snedkermester Frits Henningsen samt Kähler. Bord med præget model nr 2876 H. 53. L. 69 . B. 53.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. stødmærker på kant ved top

I Aarhus
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?