2443/​896

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“ML 33”. Gyngestol af egetræ, prydet med udskæringer i form af bladranker, sæde betrukket med stribet uld. Udført hos Mikael Lauersen, Aarhus. 1940erne

Tidlig udgave af Wegners første gyngestol fra 1940erne med udskæringer, modellen blev i 1950–1960erne udført uden udskæringer. Præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia 1942. Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 9, 1942, s. 140–42.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Restaureret afslag.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?