2443/892
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“CH 23”. Stol med stel af eg og kopstykke af teak, sæde med flettet papirgarn. Udført hos Carl Hansen & Søn, Odense.
Stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, august 1950.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 11, november 1950, s. 195–196.
Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 318.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud