Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Uden titel, ca. 1968. Sign. Jorn. Akryl og olie på lærred. 48×37
Proveniens: Galerie Birch, København. Erhvervet her af den nuværende ejers far.
Troels Andersen har venligst bekræftet ægtheden om dette værk; og det er registreret i Museum Jorns arkiv, Silkeborg.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017