2014/864
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglen”. Pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, stel af forkromet aluminium, baldakin af hvidt plast. Udført hos Louis Poulsen. H. 65. Diam. 60.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 269 og 271.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Mindre skævheder. Trænger til rengøring. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud