2108/976
Steen Eiler Rasmussen (f. 1898, d. 1990)
Kai Lyngfeldt Larsen (f. Kalundborg 1920, d. 2001, Arkitekt og Møbeldesigner)
Armstol med stel af brunlakeret stål og armlæn af eg. Sæde og ryg af teak. Sæde samt ryg betrukket med patineret brunt skind.
Tegnet til Rungsted Skole, 1954.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, skjolder samt mindre krakeleringer. En skrue mangler under sæde.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
28 bud