2014/683
Aage Petersen (f. Fakse 1902, d. 1982, Designer for Le Klint)
Teleskop standerlampe med stel af messing og sortlakeret metal, monteret med skærm af plisseret akryl. Model 339. Udført hos Le Klint. H. inkl. skærm 135–190.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Gulnet skærm med enkelte mindre folder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag