909/​16

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Købt af Øregaard Museum i september 2022.

“Pyrus japonica og Æbletræ i Blomst”. Sign. L. A. Ring 1893. Olie på lærred. 44×65.

H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier, 1910, nr. 278.

Proveniens: L. A. Ring auktion 1893 nr. 59. L. A. Ring (1910). Bruun Rasmussen auktion 173, 1964 nr. 127, afbildet s. 35.

Malerier, 16. - 20. århundrede, 20. september 2022

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK