2109/62
To næsten identiske Louis XVI armstole af rigt udskåret og bemalet træ, svungne armlæn, stående på let tilspidsede ben med kanneleringer. 18. årh. (2)
Restaureret. Revner i træet. Brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag