Willy (Wilhelm) Schorn (f. København 1834, d. sst. 1912)
Interiør med en kvinde ved skrivebordet. Usigneret. Betegnet på blændrammen Sofus Schorn på blændrammen. Olie på lærred. 79×64.
Kunstnerens fulde navn var Sophus Wilhelm (Willy) Maximilian Schorn.
Én reparation/lap på bagsiden samt revne i lærred ca 3,5 cm. Enkelte retoucheringer og mindre krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 11. februar 2019
11 bud