905/​15

Wilhelm Bendz (f. Odense 1804, d. Vicenza 1832)

Portræt af Marie Raffenberg (1811–1845), kunstnerens forlovede. Ca. 1830. Usigneret. Olie på lærred. 25×21.

Udstillet: Den Hirschsprungske Samling, “Wilhelm Bendz. Et ungt kunstnerliv. 1804–1832”, 1996 nr. 42 afb. s. 107.

I kataloget står følgende om portræt og proveniens: “I dette nyligt opdukkede portræt af Marie Raffenberg har Wilhelm Bendz malet hende i trekvartfigur, siddende i Louis XVI-stoelen, som stod i hans bolig [....]Hun har forlovelsesringen på sin højre hånd. Billedet, der altid har været i familieeje, kan føres tilbage til Just Thiele (1843–1916), der var søn af akademisekretær Just Mathias Thiele (1795–1874) og gift med Malvina Frederikke Raffenberg. Hun var datter af Mads Emil Raffenberg, bror til Michael og Marie Raffenberg.” (s. 107).

Proveniens: Just Thiele (1843–1916). Herefter nedarvet i familien. Søren Thiele Plum (1996).

Marie Raffenberg var søster til Bendz' nære ven juristen Michael Raffenberg, som kendes fra flere af Bendz værker, bl.a. “Et tobaksselskab” fra 1827–1828 (Glyptoteket, inv. nr. MIN 1881) og det “Det raffenbergske familiebillede” fra 1830 (inv. nr. KMS7594). Michael Raffenberg var meget kunstinteresset og sad i en årrække i bestyrelsen for Kunstforeningen i København.

Sin forlovede Marie Raffenberg har Bendz portrætteret mindst fire gange. Et af disse er et meget lille portræt (16,5×13,5) malet på kobber i 1831 (Statens Museum for Kunst, inv. nr. KMS1652), som Bendz sandsynligvis har malet til sig selv for at have et billede af sin udkårne med på sin lange rejse til Italien, som han påbegyndte juni 1831.

D. 18. juli 1832 skriver Bendz hjem til Marie fra München: “Du er min bedste Skat på Jorden, og derefter kommer min Kunst, - uden min Kunst, var jeg Intet, jeg maa dog søge at komme det Maal, som Ingen naaer, saa nær, som det staaer i min Magt.” (Wilhelm Bendz' rejsebreve i “Wilhelm Bendz. Et ungt kunstnerliv. 1804–1832”, 1996, s. 223).

Marie Raffenberg og Wilhelm Bendz blev aldrig gift. Bendz dør af sygdom under sin Italiensrejse i Vicenza d. 15. november 1832.

Marie Raffenberg blev i 1840 gift med kancelliråd B. C. Grønberg og dør ligesom sin forlovede alt for tidligt i 1845.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK