Lynn Chadwick (f. London 1914, d. Lypiatt Park 2003)
“Marquette XII Beast”, 1967. Sign. L.C. 3/4, 555. Sortpatineret bronze. H. 18. B. 22. D. 15
Litteratur: Dennis Farr & Eva Chadwick: “Lynn Chadwick Sculptor”, London, 1990, nr. 555. Proveniens: Court Gallery, København.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og foto, 3. marts 2020