1633/879
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“President”. Bordlampe af børstet stål, stander og fødder af grålakeret træ. Udført hos Fog & Mørup. H. 45.
Slør ved skærm. Skærm med buler. Brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 16. august 2016
Vurdering
Hammerslag