Fransk empire konsolur af lueforgyldt bronze. rigt støbt med figurer, bøger og blomsterguirlander, hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh.s begyndelse. H. 36.
Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med brugsspor, herunder overfladiske mærker i emaljen på urskiven.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. marts 2021
45 bud