915/​24

Iosif Evstafevich Krachkovski (f. Warzhawa 1854, d. Italia 1914)

Sommerdag ved et landsted i Ai-Todor på Krim. Sign. I. Krachkovski Ai-Todor 1896 (med kyrilliske bogstaver). Betegnet på blændrammen “Den Røde Stue” (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 74×51.

Proveniens: Den danske elektriker og grosserer, Ove Viborg-Larsen (f. Nyborg 1896, d. Sundby 1963) og hustru, Irina (Irma) Christine Ottilie Viborg-Larsen, f. Vladimirovna Furman (f. Riga 1899, d. København 1947). Ove Viborg-Larsen var udstationeret som elektriker for Store Nordiske Telegrafselskab i 1920’erne i Skt. Petersborg, hvor ægteparret boede. Ove og Irina Viborg-Larsen flere af den kommunistiske regerings auktioner, hvor der blev solgt ud af effekter fra den russiske kejserlige families paladser. Her erhvervede ægteparret bl.a. dette maleri, som de bragte med til Danmark, da de i 1930’erne flyttede hjem til Ove Viborg-Larsens fødeland.

Irina Viborg-Larsen havde en søster i Skt. Petersborg, Lucia Johanna Vladimirovna Furman (f. Skt. Petersborg 1903, d. København 1984). Lucia Furman havde en datter, også med navnet Lucia (den yngre), som blev født i Skt. Petersborg 1945. Efter Irina Viborg-Larsens død, arbejdede Ove Viborg-Larsen på at få sin svigerinde og niece til Danmark. Det lykkedes i 1956, hvor han samme år giftede sig i København med Lucia Furman og herefter betragtede niecen Lucia d.y. som sin datter. Lucia Viborg-Larsen og Lucia d.y. blev danske statsborgere i 1959. Lucia d.y. blev senere gift Aakesen og arvede det russiske spisestel efter sin onkel og mor. Lucia Aakesen er i dag bosat på Amager uden for København.

Malerier og tegninger, 18. september 2023

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

350.000 DKK