2014/​550

Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)

Skænk af riopalisander, front med fire skuffer og fire låger med messinghængsler, bag hvilke hylder og bakker. Model FA 66. Udført hos Faarup Møbelfabrik i 1960'erne. H. 77. B. 230. D. 50.

Litteratur: Mobilia no. 129, april 1966.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

23.000 DKK

23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
16.500 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
15.000 DKK