Ib Kofod-Larsen (f. 1921, d. 2003)
Skænk af riopalisander, front med fire skuffer og fire låger med messinghængsler, bag hvilke hylder og bakker. Model FA 66. Udført hos Faarup Møbelfabrik i 1960'erne. H. 77. B. 230. D. 50.
Litteratur: Mobilia no. 129, april 1966.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020