Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
“Maaneskin. Hellebæk”. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Malet af min broder Carl Bloch, Emil Bloch”. Olie på lærred monteret på plade. 51×86.
Rikard Magnussens fortegnelse over Carl Blochs malerier nr. 276.
Udstillet: Kunstforeningen, “Maleren Carl Bloch”, 1921 nr. 78.
Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1890 nr. 33. Overretssagfører P. E. Sporon (1921). Boet efter fru konsul Harald Jørgensen, ABR auktion 31, 1952 nr. 2.
Retoucheringer.
Ældre malerier og antikviteter, 29. januar 2013
35 bud