Stor russisk bordlampe af drejet glas og forgyldt bronze med base af grøn marmor, ny elektrisk fatning samt skærm. 19. årh.s anden halvdel og senere. H. 90.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017