903/​519

Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)

“Proserpine”, 1960. Stemplet RJ. Dukke af svejset og rødpatineret jern. H. 46.

Litteratur: Lars Rostrup Bøyesen...[et al.]: “Dukkerne”, 1980, gengivet i farver s. 23. Udstillet: “Robert Jacobsen på Louisiana”, Louisiana, Humlebæk, 1959, kat. nr. 45. Udstillet: “Robert Jacobsen”, Stedelijk Museum, Amsterdam, 1960, kat. nr. 45. Udstillet: “Robert Jacobsen”, Moderna Museet, Stockholm, 1960. Udstillet: Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 1972–73, kat. nr. 59. Udstillet: “Robert Jacobsen. Dukkerne”, Statens Museum for Kunst, København, 1980. Proveniens: Galerie de France, Paris. Proveniens: Galerie Birch, København.

Malerier, skulpturer og lydoptagelse med John Lennon, 28. september 2021

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK