Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)
Portræt af billedhuggeren Frederik Gottlieb Hertzog (1821–1892). Sign. monogram 46. På blændrammen betegnet “Portræt af hans ven Billedhuggeren Hertzog”. Olie på lærred. 51,5×47.
Én mindre reparation/lap på bagsiden. Retoucheringer, krakeleringer og behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021