Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)
Buste af brændt ler forestillende kustnerens søster, Bodil Zahrtmann (1866–1941), g.m. cand.polit. Mathias Hamborg Wilhjelm. Usigneret, dateret 1870. H. 24 cm. Et barneportræt af Bodil Zahrtmann medfølger. Usigneret. Bly på papir. Bladstørrelse 12,5×10. (2).
Litteratur: Frederik Hendriksen, “Kristian Zahrtmann - en mindebog bygget over hans egne optegnelser og breve fra og til ham”, 1919. Omtalt s. 96 i et udsnit fra et brev fra moderen i 1870: “[...] K. Z. har modelleret Bodil i Ler, som skal brændes hos Hjorth.” Afb. s. 98 med beskrivelsen “Buste i brændt ler modelleret af K. Z. efter søsteren Bodil Z. Rønne 1870.”
Proveniens: Kunstnerens efterkommere til i dag.
Busten: Mindre ridser og mærker. Med brændingsfejl under dateringen. Tegningen: Papiret er lidt gulnet. Enkelte misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 25. februar 2019