1722/​604

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 370”. To-personers additionssofa af massiv eg, løse hynder betrukket med grønt mønstret uld. Formgivet 1970. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 150. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet betræk. Betræk med smuds og pletter. Samlebeslag medfølger ikke.

Moderne kunst og design, 30. maj 2017

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.000 DKK