1722/604
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 370”. To-personers additionssofa af massiv eg, løse hynder betrukket med grønt mønstret uld. Formgivet 1970. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. L. 150. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Let falmet betræk. Betræk med smuds og pletter. Samlebeslag medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017
Vurdering
Hammerslag