Kinesisk tripod patineret bronze røgelseskar med to hanke, i bunden Xuande seglmærke. Vægt 1279 g. H. 6 cm. Diam. 13 cm. Tilhørende stand ligeledes af bronze, støbt i form af kronblade, hævet på tre lave fødder. Vægt 707 g. 17.-18. årh. (2)
Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945.
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020