2140/221
Potageske, jordbærske og serveringsspade af delvis forgyldt sølv, runde let koniske skafter, graveret med stiliseret bladornamentik. Mester Ole Christian Jensen, Hillerød 1835–1870. Vægt 505 g. Samt to skeer, stemplet Diederichsen. L. 20,5–43 cm. (5)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Alle fem dele graveret med monogram AJ, de tre største dele graveret hhv. Juleaften 1882, 1885 og 1886.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud