Figur af forgyldt kobber i form af en kronet Buddha siddende i dhyanasana på dobbelt lotustrone, højre hånd i bhumisparsha mudra, den venstre hvilende i mediterende stilling på skødet. På ryggen er skåret en mindre firkantet muligvis til indviet fyld af figuren. Forseglet bund. Tibet/Nepal, 14.-15. årh. Vægt 514 gr. H. 13 cm.
Figurens stil tilskrives Khasa Malla kongeriget i vest Nepal/Tibet.
Proveniens: Erhvervet i 1972 i Mustang distriktet, Nepal.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 29. november 2019