H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
“Parti fra kirkegården ved Vor Frelser Kirke”. Ca. 1850. Usigneret. Pen og vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 17,5×23,5.
Titel, årstal og proveniens rettet 22/7–2024.
Erik Housteds fortegnelse over Fattig-Holms malerier, 1994, nr. 5.010.
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994, s. 238.
Proveniens: Winkel & Magnusen auktion 136, 1936 nr. 204. Winkel & Magnussen auktion 66, 1940 nr. 258. Kunsthallen auktion 180, 1978 nr. 326.
Let gulnet. Undersøgt i rammen.
Kunst på papir, 29. juli 2024
21 bud