1650/1504
Fransk nyrococo konsolur af forgyldt bronze med tilhørende konsol, støbt med musikinstrumenter, blomster, bladværk og kæmninger, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Sign. Lépine Paris Place des Victoires, 2. Urværk stemplet Lépine à Paris. 19. årh. H. 41. Konsol H. 26. (2)
Urskive med afslag og krakeleringer. Pendul og optræksnøgle med følger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Varia, 15. december 2016
Vurdering
Hammerslag
12 bud