1650/​1504

Fransk nyrococo konsolur af forgyldt bronze med tilhørende konsol, støbt med musikinstrumenter, blomster, bladværk og kæmninger, hvidemaljeret urskive med romer- og arabertal. Sign. Lépine Paris Place des Victoires, 2. Urværk stemplet Lépine à Paris. 19. årh. H. 41. Konsol H. 26. (2)

Urskive med afslag og krakeleringer. Pendul og optræksnøgle med følger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Varia, 15. december 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

12 bud

(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK