Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
Komposition. Sign. Hornung Dec. 1949; betegnet på blændrammen (overstreget) No. 2. Olie på lærred. 64×98.
Proveniens: Erhvervet ca. 1950 af nuværende ejer i udstillingsstedet “Tokanten”, København, hvor Hornung udstillede sammen med de øvrige kunstnere i 'Linien II' i perioden 1949–51. Siden i familiens eje og ikke siden udstillet eller udbudt til salg.
Malerier og skulpturer, 6. juni 2017