2118/972
Kay Kørbing (f. København 1915, d. 2004)
Et par stole med ben af forkromet stål. Sæde samt ryg betrukket med patineret skind. Model KK1. Formgivet 1955. Udført hos Godtfred H. Petersen, Store Heddinge. (4)
Stolene blev tegnet til Storebæltsfærgen Dronning Ingrid.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og mindre krakeleringer og hul.
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
30 bud