2132/​14

Fransk konsolur af alabast, udskåret med blomster, bladværk og draperinger, forgyldt urskive med romertal. Urværk stemplet S. Marti. 19. årh. H. 40.

Afslag bl.a. på urne og bladværk. Kanthak og reparation på top. Revner. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag