812/​162

Jean-François Asselin (f. Roncey 1771, d. Skt. Petersborg 1838)

Portræt af fyrstinde Ekaterina Vasilyevna Saltykova i hvid kjole og med rødt sjal. Sign. Asselin pinx. 1808. Olie på lærred. 97×77.

Portrættet forestiller Ekaterina Vasilyevna Saltykova, født Dolgorukova (1789–1862), datter af Prins Vasili Vasilyevich Dolgorukov og Prinsesse Ekaterina Feodorovna, født Baryatinskaya. Hun giftede sig i 1814 med geheimeråd, Prins Sergei Nikolaievich Saltykov (1776–1828).

Fra 22. juni 1808 var Prinsesse Saltykova kammerpige ved det russiske kejserlige hof, fra 1835 hofdame ved Zar Alexander (II)'s hof og fra 1855 hofdame ved Zarina Maria Alexandrovnas hof. I 1824 modtog Prinsesse Saltykova den hellige Catherines orden af 2. grad og i 1856 modtog hun samme orden af 1. grad. Hun ligger begravet i den hellige Catherines kirke i Skt. Petersborg.

Malerier, russisk kunst og varia, 1. juni 2010

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

420.000 DKK