854/​1034

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 604”. Loftspendel af hvidlakeret metal, justerbar bøjle af børstet stål. Indvendigt delvis forgyldt med bladguld. Formgivet 1962. Udført slut 1960erne for snedkermester Johansen. Diam. 50.

Proveniens: Hakon Stephensen, bror til arkitekt Magnus L. Stephensen, sidenhed nedarvet i familien.

Lampen var en gave fra Hans J. Wegner til Hakon Stephensen. Stephensen klagede til Wegner over genskinnet den hvide inderside af lampen gav, hvorefter Wegner tog lampen tilbage, for senere at returnere den med forgyldt inderside.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1963.

Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd. 4, ss. 232–233.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Møbler og belysning, 5. marts 2015

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

19.000 DKK