Ægyptisk kistefragment af træ med rester af bemalet stuk, to sjakaler, Anubis, siddende på pyloner. Sentid 4.-1. årh. f. Kr. L. ca. 39 cm.
Proveniens: Fra en dansk privatsamling. Ifølge oplysninger erhvervet på rejse i Ægypten i 1960erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Dekoration meget slidt. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
12 bud