Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
“Fyrværkeriaften i Rom”. Sign. LT Rom 1911. Olie på plade. 72×102.
Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 866.
Udstillet: Charlottenborg 1912 nr. 555.
Bristol, København, “Separatudstilling over Laurits Tuxens Malerier, Studier og Tegninger”, 1916 nr. 64.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 25. februar 2020