872/​3

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Ung knælende pige på stranden. Forstudie til “Fiskerpiger, der en Sommeraften ere samlede paa Sladrebakken”. Sign. M. A. 76. Olie på lærred. 55×36.

Det endelige maleri af “Fiskerpiger, der en Sommeraften ere samlede paa Sladrebakken”. (112×143) fra 1879 er i dag på Skagens Museum. Dette maleri udstillet på Charlottenborg 1879 nr. 8.

Se katalognrummer 27 for endnu et studie til maleriet.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK