1304/​789

Poul Hundevad (f. Ågård 1917, d. Askov 2011)

“Guldhøj stol”. Foldeskammel med krydsstillet stel af massivt teaktræ, sæde med cognacfarvet patineret kernelæder. Model PH-41. Udført hos Poul Hundevad, Vamdrup, for Domus Danica, med label.

Litteratur: Mobilia, 1957.

Kopi af taburet fra ældre bronzealder fundet i gravhøj ved Vamdrup, dateret 1300 f. Kr. og således det ældste bevarede møbel i Skandinavien. Originalen forefindes i Nationalmuseets samling.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. God stand.

Moderne kunst og design, 22. januar 2013

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK