845/​165

N. A. Abildgaard (f. København 1743, d. Frederiksdal 1809)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i november 2013.

“Bistået af Klio vækker arveprins Frederik den sovende Fama”. Forarbejde. Ca. 1783. Sign. N. Abildgaard. Olie på lærred. 38×30.

Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot ejer det færdige maleri, der måler 115×93 fra 1783.

Litteratur: “Kunst i Privat Eje”, 1945, bd. 3, omtalt og afb. s. 245.

Proveniens: Konferensråd Thomsen. Fru kontorchef Sophus Sørensen, Helsingør.

Klio, der står med sin obligatoriske bogrulle og fakkel i hånden, hjælper Arveprinsen med at skabe “Mindelunden i Jægerspris”. I baggrunden ses netop en af mindestøtterne. Arveprinsen anlagde dele af parken ved Jægerspris Slot til en mindelund for fortjenstfulde personer fra Danmarkshistorien. Parkanlægget med skulpturer af billedhuggeren Johannes Wiedevelt opnåede en vis berømmelse.

Patrick Kragelund, “Abildgaard. Kunstneren mellem oprørerne”, 1999, bd. I, s. 124–126, diskuterer motivet og skriver: “Klio kaster nyt lys over forfædrenes bedrifter, og Prinsen drager omsorg for, at Fama med sin trompet udbasunerer kendskabet til de store skikkelser i Danmarks, Norges og Holstens historie”.

Malerier og skulpturer, 26. november 2013

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK