Erling Andersen (f. Odense 1937, d. sst. 2010)
“Efter den søde kløe....I”. Sign. Erling A. -80, 7/10 - E.T. Litografi. Lysmål 67×53.
Erling Andersen havde stor succes i slutningen af 60’erne og begyndelsen af 70'erne, hvor han især blev kendt for sine olie- og lakbilleder og sine collager. Erling Andersen var tydeligt inspireret af spansk kunst, f.eks. Antoni Clavé, Antoni Tàpies og især Joan Miró. Fra 1970 til 1984 var han bosat på Mallorca, hvorefter han slog sig ned på Sydfyn. Erling Andersen var aktiv lige til sin død i februar 2010, både som maler og billedhugger, hvor et yndet motiv var buttede og sensuelle kvinder i et fabulerende univers.
Intet at bemærke. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 21. april 2020
12 bud