12013/61
P. C. Damborg (f. København 1801, d. sst. 1865)
Forgyldt senklassisistisk ramme prydet med akantusblade. 1830'erne. Spor efter etiket. Udskåret forgyldt træ. Med orig. bagbeklædning af træ. Lysmål 51,3×45,5. Rammemål 63,4×57,5.
Fremstår med fin patina. Alm. aldersrelaterede brugsspor
Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020
Vurdering
Hammerslag