12013/​61

P. C. Damborg (f. København 1801, d. sst. 1865)

Forgyldt senklassisistisk ramme prydet med akantusblade. 1830'erne. Spor efter etiket. Udskåret forgyldt træ. Med orig. bagbeklædning af træ. Lysmål 51,3×45,5. Rammemål 63,4×57,5.

Fremstår med fin patina. Alm. aldersrelaterede brugsspor

Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

950 DKK

950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK