2335/587
Piero Manzoni (f. Soncino 1933, d. Milano 1963)
“12 linee. Da Azimut, Milano dal 4 al 24 dicembre”, 1959. Usign. Tekst af Vincenzo Agnetti på engelsk, fransk og italiensk. Otte siders pamplet. Udgivet af Azimut. Bladstørelse 24×17.
Tilskrift af 5 bynavne på side 6. Mindre slitage forneden og hjørner. Rustpletter ved hæfteklammer.
Moderne kunst og design, 29. august 2023
Vurdering
Hammerslag