2335/​587

Piero Manzoni (f. Soncino 1933, d. Milano 1963)

“12 linee. Da Azimut, Milano dal 4 al 24 dicembre”, 1959. Usign. Tekst af Vincenzo Agnetti på engelsk, fransk og italiensk. Otte siders pamplet. Udgivet af Azimut. Bladstørelse 24×17.

Tilskrift af 5 bynavne på side 6. Mindre slitage forneden og hjørner. Rustpletter ved hæfteklammer.

Moderne kunst og design, 29. august 2023

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.800 DKK

3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK